Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.internal_encoding is deprecated in /data/b/1/b1ab8737-8788-485a-b4b2-15ec07714006/glasko.sk/data/libs/Nette/loader.php on line 28
Glasko, s.r.o. Izolačne sklo, Kalené sklo, Riešenim je sklo Kalené sklo ESG
Blasko Blasko Blasko Blasko

Kalené sklo ESG

Tvrdené (kalené) bezpečnostné sklo (ESG)

Glasko, s.r.o. ako jedna z mála firiem na Slovensku, sa zaoberá  opracovaním skla a prevádzkuje vlastnú kaliacu linku priamo vo svojom výrobnom areále v Prešove. Vďaka tomu Vám môžeme ponúknuť krátke dodacie lehoty a výrobu tvrdeného skla presne podľa Vašich požiadaviek.

 

Tvrdené alebo kalené (ESG) sklo je sklo so zvýšenou mechanickou a termickou odolnosťou. Tá sa dosahuje zahriatím skla a následným prudkým ochladením. Tento proces sa nazýva kalenie a jeho výsledkom je tvrdené sklo. Kaliť sa dajú takmer všetky typy skiel, pred kalením sa musí sklo finálne opracovať, ďalšie opracovanie po zakalení nie je možné.

 

Výroba

Tvrdené sklo (ESG) je tvrdené (bezpečnostné) sklo, ktoré sa vyrába tepelnou úpravou kalením. Tento proces zmení vnútorné napätie a sklo vďaka tomu získa nové vlastnosti. Proces kalenia spočíva v ohriatí skla na teplotu 620 °C - 640 °C a následnom prudkom ochladení vzduchom. Tým sa ochladí povrch skla, ale vnútorná časť zostáva teplá. Týmto procesom sa docieli ťažné pnutie vnútri a na povrchu vznikne tlakové napätie. Po tomto procese kalenia vzniká tvrdené sklo – vnútri skla zostane ťažné pnutie, zatiaľ čo na povrchu vznikne tlakové napätie.

 Vlastnosti tvrdeného skla

Nové rozloženie napätia tvrdeného skla má vplyv na podstatnú zmenu vlastností skla. ESG tým získa odolnosť proti úderom, zvýši sa ohybová pevnosť a tepelná odolnosť. Tvrdené sklo je niekoľkonásobne pevnejšie než bežné sklo rovnakej hrúbky proti zaťaženiu vetrom a tepelnej námahe pretože kalením sklo získava odolnosť proti prasknutiu vplyvom tepelného šoku a je tepelne odolné do teploty 200 ºC. Vďaka týmto vlastnostiam sa toto sklo klasifikuje ako bezpečnostné. Mechanická odolnosť bezpečnostného skla s hrúbkou 8 mm je taká, že vydrží pád 500 g oceľovej gule z výšky 2 m. V prípade nadmerného zaťaženia, ktoré lokálne naruší rovnováhu skla a prekročí hranicu pevnosti, dôjde k spontánnemu rozpadu. Kvôli termickému pnutiu sa sklo rozsype na malé neostré úlomky, čo zvyšuje ochranu osôb v blízkosti bezpečnostného skla.

 Použitie

Tvrdené bezpečnostné sklo sa používa všade tam, kde sú kladené zvýšené nároky na bezpečnosť. Ďalej je doporučené kaliť väčšinu skiel pri použití fasádneho zasklenia.

 

   Typický obrázok rozbitého tvrdeného bezpečnostného skla.

 

 

 

  • Celosklenené dvere, steny, sprchové kúty, výplne zábradlia atd.
  • Nábytkové a interiérové sklo – stolové dosky, pulty, bary, police, dvierka apod., 
  • Bezpečnostné sklo v stavebníctve a priemysle – použitie do dverí a kabín žeriavov, riadiacich stredísk, zastávok
  • Sklo pred krb a krbové kachle
  • Squashové ihrisko, ochrana divákov v športových halách apod. (obdoba bezpečnostného skla)
  • V izolačných sklách

 

 

 

Spracovávané hrúbky: 4 – 19 mm

Maximalný rozmer: 4200 x 2400

Minimálny rozmer: 100 x 250 

Kalené sklo ESG